• SUPBA-1.jpg
  • SUPBA-2.jpg

social facebook box blue Twitter Logo

Pripravujeme

  • 4. októbra 2019 prezentácia školy na Dni župných škôl v AVIONE
  • prezentácia školy na „Župná pre mňa“: 8.10.2019 – Pezinok; 10.10.2019 – Senec; 16.10.2019 - Malacky
  • 21. októbra 2019 tvorivé dielne a vernisáž výstavy celoštátnej výtvarnej súťaže „Slovensko, krajina v srdci Európy 2019“
  • 14. novembra 2019 Deň otvorených dverí
  • 16. novembra 2019 otvorenie prípravného kurzu pre uchádzačov o štúdium na stredných školách výtvarného zamerania

 

Študijné odbory

ANIMOVANÁ TVORBAOBRAZOVÁ A ZVUKOVÁ TVORBA - KAMERA, ZVUK, STRIHSCÉNICKÉ VÝTVARNÍCTVO - KOSTÝMOVÁ TVORBASCÉNICKÉ VÝTVARNÍCTVO - MAĽBA A DEKORAČNÁ TVORBASCÉNICKÉ VÝTVARNÍCTVO - MASKÉRSKA TVORBAMASMEDIÁLNA TVORBAVÝTVARNÉ SPRACÚVANIE KOVOV A DRAHÝCH KAMEŇOV ZAMERANIE - ZLATNÍCTVO A STRIEBORNÍCTVO fotografikavirtual

vos

Pridružené školy UNESCO

unesco

Slovensko, krajina v srdci Európy

SKvSE2012

TV-VÍZIA - internetová televízia

logo-vizia-tv

International Education Society

International Education Society

Kto je online

Máme online 30 hostí 
School characteristics PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 20 Február 2012 18:00

       The secondary school of scenic arts educates students in the following school educational programmes: THEATRE, FILM AND TELEVISION PRODUCTION, ANIMATION PRODUCTION, and JEWELLERY DESIGN. The course of study takes four years and it is completed with a school-leaving examination called maturita. There are six study curriculums available: make-up design, costume design, painting - graphics – theatre and film setting design, animation production, jewellery design, and audio-visual production. The school is the only comprehensive centre of the scenic art education in Slovakiaies. It has achieved the certification by the International Education Society, London –ranked BB+ - school achieving excellent results for a long-term time scale.

     
    The vision of the school includes developing cultural, aesthetical and socializing factor of scenic arts in creative teaching methods and techniques and improving the graduate profiles according to the needs of society. By imprinting its own unique features to minds and knowledge of the educated ones, by the individuality of a teacher, school, and region today’s gifted children are being transformed to artistic invidualities of tomorrow’s world.