• supba.jpg
  • SUPBA-2.jpg

social facebook box blue Twitter Logo

Pripravujeme

  • 29.7.2020 účasť školy na projekte BSK v rámci obnovy objektov DSS
  • 2.9.2020 začiatok vyučovania v školskom roku 2020/2021
  • 17.9.2020 účasť žiakov na umeleckých dielňach UNESCO v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva
  • 23.9.2020 účasť žiakov na Župnom športovom dni
  • 25.9.2020 účasť žiakov na súťaži Módny návrhár 2020 v Ružomberku
  • 29.9.2020 účasť  na príprave a realizácii podujatia "Vráťme knihy do škôl"
  • september 2020 slávnostné otvorenie nového fotoateliéru školy
  • september 2020 slávnostné otvorenie výstavnej siene na Sklenárovej

Študijné odbory

ANIMOVANÁ TVORBAOBRAZOVÁ A ZVUKOVÁ TVORBA - KAMERA, ZVUK, STRIHSCÉNICKÉ VÝTVARNÍCTVO - KOSTÝMOVÁ TVORBASCÉNICKÉ VÝTVARNÍCTVO - MAĽBA A DEKORAČNÁ TVORBASCÉNICKÉ VÝTVARNÍCTVO - MASKÉRSKA TVORBAMASMEDIÁLNA TVORBAVÝTVARNÉ SPRACÚVANIE KOVOV A DRAHÝCH KAMEŇOV ZAMERANIE - ZLATNÍCTVO A STRIEBORNÍCTVO fotografikavirtual

vos

Pridružené školy UNESCO

unesco

Slovensko, krajina v srdci Európy

SKvSE2012

TV-VÍZIA - internetová televízia

logo-vizia-tv

International Education Society

International Education Society

Kto je online

Máme online 16 hostí 
School characteristics PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 20 Február 2012 19:00

       The secondary school of scenic arts educates students in the following school educational programmes: THEATRE, FILM AND TELEVISION PRODUCTION, ANIMATION PRODUCTION, and JEWELLERY DESIGN. The course of study takes four years and it is completed with a school-leaving examination called maturita. There are six study curriculums available: make-up design, costume design, painting - graphics – theatre and film setting design, animation production, jewellery design, and audio-visual production. The school is the only comprehensive centre of the scenic art education in Slovakiaies. It has achieved the certification by the International Education Society, London –ranked BB+ - school achieving excellent results for a long-term time scale.

     
    The vision of the school includes developing cultural, aesthetical and socializing factor of scenic arts in creative teaching methods and techniques and improving the graduate profiles according to the needs of society. By imprinting its own unique features to minds and knowledge of the educated ones, by the individuality of a teacher, school, and region today’s gifted children are being transformed to artistic invidualities of tomorrow’s world.